Koronavirüsler hafif nezleden Orta Doğu Solunum Yolu Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS) gibi daha ağır hastalıklara kadar çeşitli hastalıkların nedeni olarak bilinen geniş bir virüs ailesidir.

Yeni bir tür koronavirüs (COVID-19), 2019’ da Çin’in Wuhan kentinde tanımlanmıştır. Bu tür, daha önceden insanlarda tanımlanmayan yeni bir türdür.

Bu eğitim, COVID-2019 ve ortaya çıkan solunum yolu virüslerine genel bir giriş niteliğindedir. Eğitim; halk sağlığı çalışanları, vaka yöneticileri ve Birleşmiş Milletler, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşlarında çalışan personele yöneliktir.

Resmi hastalık adı, materyal oluşturulduktan sonra kurulduğundan, nCoV'nin herhangi bir sözü, en son keşfedilen koronavirüsün neden olduğu bulaşıcı hastalık olan COVID-19'u ifade eder.

Self-paced
Language: Türkçe
COVID-19

Course information

Bu kurs aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

English - français - Español - 中文 - Português - العربية - русский - српски језик - فارسی - हिन्दी, हिंदी - македонски јазик - Tiếng Việt - Indian sign language - magyar - Bahasa Indonesia - বাংলা - اردو - Kiswahili - አማርኛ - ଓଡିଆ - Hausa - Tetun - Deutsch - Èdè Yorùbá - Asụsụ Igbo - ਪੰਜਾਬੀ - isiZulu - Soomaaliga - Afaan Oromoo - دری - Kurdî - پښتو - मराठी - Fulfulde- සිංහල - Latviešu valoda - తెలుగు - Esperanto - ภาษาไทย - chiShona - Kreyòl ayisyen - Казақ тілі

Genel Bakış: Bu eğitim yeni koronavirüsler dahil, ortaya çıkan solunum yolu virüslerine genel bir giriş sağlar. Eğitimin sonunda aşağıdaki noktalar hakkında bilgi sahibi olacaksınız:

 • Ortaya çıkan koronavirüslerin doğası, bir salgının nasıl belirleneceği ve değerlendirileceği, yeni koronavirüslerinden kaynaklanan salgınları önlemek ve kontrol etmek için stratejiler,
 • Risk iletişimi ve yeni koronavirüsünün tanısı, önlenmesi, ortaya çıktığında cevap verilmesi konusunda toplumla işbirliği yapmak için kullanılacak stratejiler.

Her bir modülde bu konuya daha fazla girmenize yardımcı olacak kaynaklar eklenmiştir.

Her bir modülde konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmeniz için yardımcı kaynaklar eklenmiştir.

Öğrenme amacı: Ortaya çıkan virüslerin temel prensiplerini ve salgın durumunda nasıl verimli bir şekilde müdahale edileceğininim tanımlanması.

Eğitim süresi: Yaklaşık 3 saat.

Sertifika: Tüm sınavlardaki puanın en az %80’ini alan katılımcılara Başarı Kaydı sertifikası verilecektir.

Emerging respiratory viruses, including COVID-19: methods for detection, prevention, response and control, 2020'den Türkçe'ye çevrilmiştir. DSÖ bu çevirinin içeriğinden veya doğruluğundan sorumlu değildir. İngilizce ve Türkçe çeviri arasında herhangi bir tutarsızlık olması durumunda, orijinal İngilizce versiyon bağlayıcı ve orijinal versiyon olacaktır.

Bu çeviri DSÖ tarafından doğrulanmamıştır. Bu kaynak sadece öğrenme amaçlıdır.

Course contents

 • COVID-2019 dahil, yükselişte olan solunum yolu virüsleri: Giriş::

  Bu hızlı giriş, COVID-19 dahil, ortaya çıkan solunum yolu virüslerine genel bir bakış sunmaktadır.
 • Modül A: COVID-2019 dahil, ortaya çıkan solunum yolu virüslerine giriş::

  Genel öğrenme hedefi: COVID-2019 dahil, ortaya çıkan solunum yolu virüslerinin neden insan sağlığına küresel bir tehdit oluşturduğunun açıklanabilmesi.
 • Modül B: COVID-19 dahil, ortaya çıkan solunum yolu virüslerinin tanısı: Sürveyans ve laboratuvar araştırması:

  Genel öğrenme hedefi: Ortaya çıkan solunum yolu virüsü salgının nasıl tanısının ve değerlendirilmesinin nasıl yapılacağının açılanabilmesi
 • Modül C: Risk İletişimi ve Toplumla İş Birliği:

  Genel öğrenme hedefi: Risk iletişimi ve COVID-2019’ tanısı, önlenmesi, cevap verilmesinde toplumla birlikte çalışmak için hangi stratejiler kullanılması gerektiğinin açıklanabilmesi
 • Modül D: Ortaya çıkan solunum yolu virüslerinde önleyici tedbirler ve müdahale:

  Genel öğrenme hedefleri: Ortaya çıkan solunum yolu virüsü salgınında önleyici tedbirler ve müdahale stratejilerinin tanımlanması

Enroll me for this course

The course is free. Just register for an account on OpenWHO and take the course!
Enroll me now
Learners enrolled: 4602

Certificate Requirements

 • Gain a Record of Achievement by earning at least 80% of the maximum number of points from all graded assignments.