ویروس های نوظهور تنفسی، شامل کویید-19: روش های تشخیص، پیشگیری، پاسخ و کنترول

کروناویروس ها خانواده ای بزرگ از ویروس ها هستند که منحیث ایجاد کنندگان مریضی از ذکام معمولی تا امراض شدیدتری مانند سندروم تنفسی خاورمیانه (MERS) و سندروم حاد تنفسی (SARS) شناخته می شوند.

یک کروناویروس جدید (کووید-19) در 2019 در ووهان، چین شناسایی شد. این یک کرونا ویروس جدید است که قبلاً در بین انسانها شناسایی نگردیده است.

این کورس معرفی کلی برای کویید-19 و ویروس های نوظهور تنفسی ارائه می دهد و هدف آن افراد مسلکی صحت عمومی، مدیران حوادث و پرسونلی که برای سازمان ملل متحد، سازمان های بین المللی و NGO ها کار میکنند می باشد.

ازآنجا که نام رسمی مریضی بعد از ایجاد این مواد آموزشی ایجاد شده است، هر گونه اشاره به nCoV به کویید-19 باز می گردد، که مریضی عفونی ایجاد شده توسط جدیدترین کروناویروس کشف شده است.

از آنجایی که نام رسمی بیماری پس از ایجاد مواد ایجاد شد، هرگونه ذکر nCoV به COVID-19 اشاره دارد، بیماری عفونی ناشی از جدیدترین ویروس کرونا کشف شده.

لطفاً توجه داشته باشید که محتوای این دوره در حال حاضر در حال بازبینی است تا جدیدترین راهنما را منعکس کند. در دوره های زیر می توانید اطلاعات به روز شده در مورد برخی موضوعات مرتبط با COVID-19 را بیابید:

واکسیناسیون: کانال واکسن کووید-19

اقدامات IPC : **IPC برای کووید-19*

تست تشخیص سریع آنتی ژن: 1) تست تشخیص سریع آنتی ژن SARS-CoV-2؛ 2) ملاحظات کلیدی برای اجرای RDT آنتی ژن SARS-CoV-2

Self-paced
Language: دری
COVID-19

Course information

این کورس به لسانهای ذیل نیز موجود میباشد:

English - français - Español - 中文 - Português - العربية - Русский - Türkçe - српски језик - فارسی - हिन्दी, हिंदी - македонски јазик - Tiếng Việt - Indian sign language - magyar - Bahasa Indonesia - বাংলা - اردو - Kiswahili - አማርኛ - ଓଡିଆ - Hausa - Tetun - Deutsch - Èdè Yorùbá - Asụsụ Igbo - ਪੰਜਾਬੀ - isiZulu - Soomaaliga - Afaan Oromoo - Kurdî - پښتو - मराठी - Fulfulde- සිංහල - Latviešu valoda - తెలుగు - Esperanto - ภาษาไทย - chiShona - Kreyòl ayisyen -Казақ тілі - தமிழ் - Ελληνικά

مرور کلی: این کورس معرفی کلی برای ویروس های نوظهور تنفسی شامل کروناویروس های جدید را ارائه می دهد. در ختم این کورس، شرکت کنندگان باید قادر باشند موارد زیر را توضیح دهند:

 • طبیعت ویروس های نوظهور تنفسی، چگونگی تشخیص و ارزیابی شیوع، راهبرد های پیشگیری و کنترول شیوع به دلیل ویروس های تنفسی جدید.
 • چه راهبرد های باید برای برقراری ارتباط ریسک و شرکت در ارتباط برای تشخیص، پیشگیری و پاسخ به ظهور ویروس تنفسی جدید مورد استفاده قرار گیرد. منابعی به هر مبحث ضمیمه شده است تا به شما کمک کند بیشتر وارد این بحث شوید.

اهداف یادگیری: اصول اساسی ویروس های نوظهور تنفسی و چگونگی پاسخ موثر به شیوع را توضیح دهید.

مدت کورس: تقریبا 3 ساعت.

تصدیق نامه ها: تصدیق پایان کورس برای شرکت کنندگانی که حداقل 80% کل امتیازات موجود در همه امتحانات را به دست آورند، در دسترس خواهد بود. شرکت کنندگانی که رکورد دستاورد دریافت می کنند نیز می توانند نشان باز را برای این دوره بارگیری کنند. برای فهمیدن چگونگی آن این جا کلیک کنید.

ترجمه شده به لسان دری از Emerging respiratory viruses, including COVID-19: methods for detection, prevention response and control, 2020, WHO مسئول محتوا یا صحت این ترجمه نیست. در صورت تضاد بین انگلیسی و دری، نسخه اصلی انگلیسی باید نسخه الزام آور و معتبر تلقی شود.

این ترجمه توسط WHO تایید نشده است. این منبع تنها برای مقاصد یادگیری می باشد.

Course contents

 • مبحث 1: معرفی ویروس های نوظهور، شامل کووید-19:

  اهداف کلی یادگیری: توانایی توضیح این که چرا یک ویروس نوظهور تنفسی شامل کووید-19 تهدیدی جهانی برای صحت بشر هستند
 • مبحث 2: تشخیص ویروس های نوظهور، شامل کووید-19: نظارت و تحقیق لابراتواری:

  اهداف کلی یادگیری: توضیح چگونگی تشخیص و ارزیابی شیوع ویروس نوظهور تنفسی
 • مبحث 3: تحقیقات لابراتواری:

  در ختم این بخش، شرکت کنندگان قادر خواهند بود تا موارد زیر را توضیح دهند: انواع نمونه گیری های مورد نیاز نوع تحقیقات لابراتواری مورد استفاده برای تایید موارد ابتلا.
 • مبحث 4: ارتباط ریسک و مشارکت محل:

  مجموعی طور پر سیکھنے کا مقصد: یہ بتانا ہے کہ کووڈ 19اهداف کلی یادگیری: توضیح راهبرد های که باید برای برقراری ارتباط ریسک و شرکت در ارتباط برای تشخیص، پیشگیری و پاسخ به کووید-19 جدید مورد استفاده قرار گیرد.
 • مبحث 5: مشارکت در محل:

  در ختم این بخش، شرکت کنندگان قادر خواهند بود تا موارد زیر را انجام دهند: حداقل سه دلیل برای مشارکت در محل ها در زمان شیوع را توضیح دهند چالش های پیش رو برای مشارکت در محل (CE) را فهرست کنند روش های CE موثر برای شناسایی، پیشگیری و واکنش به شیوع را توضیح دهند
 • مبحث 6: جلوگیری و پاسخ به ویروس نوظهور شامل کووید-19:

  اهداف کلی یادگیری : توضیح راهبرد های برای پیش گیری و کنترول پاتوژن های نوظهور تنفسی شامل شیوع های کروناویروس.

Enroll me for this course

The course is free. Just register for an account on OpenWHO and take the course!
Enroll me now

Certificate Requirements

 • Gain a Record of Achievement by earning at least 80% of the maximum number of points from all graded assignments.