ویروس های تنفسی نوظهور، که شامل COVID-19 می شود

کروناویروس ها خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که با توجه به شواهد به نظر میرسد میتوانند عامل بروز بیماری هایی مانند یک سرماخوردگی ساده، تا بیماری های شدیدتری چون سندرم خاورمیانهف "مرس"(MERS) و یا حتی شدیدتر از آن مثل سندرم های حاد تنفسی "سارس" (SARS) شوند.

در سال 2019 سری جدید کرونا ویروس (COVID-19) در شهر ووهان چین شناسایی شد. نوع جدیدی از کرونا ویروس که پیش از آن در انسان ها مشاهده نشده بود.

این دوره راجع به COVID-19 و ویروس های نوظهور تنفس اطلاعات کلی ارائه می نماید که مناسب برای متخصصان بهداشت عمومی (کادر درمان)، مدیران مقابله با حوادث ناگهانی، کارمندان سازمان ملل، سازمان های بین المللی و سازمان های غیر دولتی و انجمن ها می باشد.

از آنجا که نام رسمی بیماری پس از انتشار محتوای این دوره اعلام شد، هرگونه ذکر نام nCOV (کرونا ویروس جدید) اشاره به COVID-19 دارد. بیماری عفونی که به واسطه جدیدترین کرونا ویروس کشف شده، شیوع پیدا کرده است.

لطفاً توجه داشته باشید که محتوای این دوره در حال حاضر در حال بازبینی است تا جدیدترین راهنما را منعکس کند. در دوره های زیر می توانید اطلاعات به روز شده در مورد برخی موضوعات مرتبط با COVID-19 را بیابید:

واکسیناسیون: کانال واکسن کووید-19

پیشگیری و کنترل عفونت: در مقابله با ویروس کووید-19 (IPC) پیشگیری و کنترل عفونت

تست تشخیص سریع آنتی ژن: 1) تست تشخیص سریع آنتی ژن SARS-CoV-2؛ 2) ملاحظات کلیدی برای اجرای آنتی ژن SARS-CoV-2

لطفا توجه داشته باشید: این مواد در تاریخ 03/03/2020 راه اندازی شدند.

Self-paced
Language: فارسی
COVID-19

Course information

این دوره به زبانهای زیر نیز موجود است:

English - français - Español - 中文 - Português - العربية - русский - Türkçe - српски језик - हिन्दी, हिंदी - македонски јазик - Tiếng Việt - magyar - Bahasa Indonesia - বাংলা اردو - Indian sign language - Kiswahili - አማርኛ - ଓଡିଆ - Hausa - Tetun - Deutsch - Èdè Yorùbá - Asụsụ Igbo - ਪੰਜਾਬੀ - isiZulu - Soomaaliga - Afaan Oromoo - دری - Kurdî - پښتو - मराठी- Fulfulde- සිංහල - Latviešu valoda - తెలుగు - Esperanto - ภาษาไทย - chiShona - Kreyòl ayisyen -Казақ тілі - தமிழ் - Ελληνικά

نگاه کلی: این دوره اطلاعات کلی راجع به ویروس های نوظهور تنفسی، که شامل کروناویروس جدید نیز می شد، ارائه می نماید. با گذراندن این دوره شما قادر خواهید بود در مورد موضوعات زیر توضیح دهید.

 • ماهیت ویروس های نوظهور تنفسی، نحوه تشخیص و ارزیابی شیوع بیماری، راهکاری پیشگیری و کنترل شیوع بیماری ناشی از ویروس های جدید دستگاه تنفسی.
 • چه راهبرد هایی باید استفاده شود تا ریسک مورد مفاهمه قرار گیرد و مشارکت جوامع برای شناسایی، جلوگیری و واکنش در برابر ویروس جدید دستگاه تنفسی فعال گردد.

به همراه هر بخش منابعی اضافه شده است تا به شما کمک کند بررسی عمیقتری در ارتباط با موضوعات داشته باشید.

هدف یادگیری (آموزش): شرح اصول پایه ای ویروس های تنفسی نوظهور و نحوه پاسخ دهی موثر به شیوع بیماری.

زمان دوره:حدود 3 ساعت.

گواهینامه ها: ضبط گواهی دستیابی به موفقیت در دسترس شرکت کنندگان خواهد بود که حداقل 80٪ از کل امتیازات موجود در تمام آزمونها را کسب کنند. همچنین شرکت کنندگانی که رکورد دستاورد دریافت می کنند می توانند نشان باز را برای این دوره بارگیری کنند. برای فهمیدن چگونگی آن این جا کلیک کنید.

از آنجا که نام رسمی بیماری پس از انتشار محتوای این دوره اعلام شد، هرگونه ذکر نام nCOV (کرونا ویروس جدید) اشاره به COVID-19 دارد. بیماری عفونی که به واسطه جدیدترین کرونا ویروس کشف شده، شیوع پیدا کرده است

ترجمه شده به زبان فارسی از منبع Emerging respiratory viruses, including COVID-19: methods for detection, prevention, response and control, 2020. سازمان بهداشت جهانی مسئولیتی در قبال صحت اطلاعات ترجمه شده ندارد. در صورت وجود اختلاف بین متن انگلیسی و ترجمه فارسی، نسخه اصلی به زبان انگلیسی ملاک اصلی است.

این ترجمه توسط سازمان بهداشت جهانی تایید نشده. این منبع ( استارتآپ دونس) تنها با اهداف آموزشی اقدام به همکاری نموده است.

Course contents

 • بخش اول: معرفی ویروس های نوظهور دستگاه تنفسی شامل :

  هدف کلی آموزش: بیان اینکه چرا ویروس های نوظهور دستگاه تنفسی از جمله COVID-19 یک تهدید جهانی برای سلامت انسان ها محسوب می شوند.
 • بخش دوم: شناسایی ویروس های نوظهور دستگاه تنفسی، از جمله COVID-19: نظارت و بررسی آزمایشگاهی:

  هدف کلی آموزش: بیان چگونگی شناسایی و ارزیابی شیوع ویروس دستگاه تنفسی.
 • بخش سوم: مفاهمه ریسک و مشارکت جامعه:

  هدف کلی آموزش: بیان راهبرد هایی که باید استفاده شود تا ریسک مورد مفاهمه قرار گیرد و مشارکت جوامع برای شناسایی، جلوگیری و واکنش در برابر COVID-19 فعال گردد.
 • بخش چهارم:جلوگیری و پاسخ به ویروس نوظهور تنفسی، COVID-19:

  هدف کلی آموزش: بیان راهبرد های جهت پیشگیری و کنترل ویروس های بیماری زای دستگاه تنفسی، که شامل شیوع کرونا ویروس ها نیز می شود.

Enroll me for this course

The course is free. Just register for an account on OpenWHO and take the course!
Enroll me now
Learners enrolled: 3002

Certificate Requirements

 • Gain a Record of Achievement by earning at least 80% of the maximum number of points from all graded assignments.
 • Gain an Open Badge by completing the course.