COVID-19: Kişisel koruyucu donanım nasıl giyilir ve çıkarılır

Bu eğitim, sağlık birimlerinde hasta bakımı aktivitelerinde yer alan sağlık çalışanları için bir kılavuzdur. Kendini doğru bir şekilde korumak için gereken kişisel koruyucu donanım ya da KKD türlerini göstermeyi amaçlamaktadır. Mevcut bulgulara dayanarak, DSÖ tarafından COVID hastalarının bakımı için önerilen KKD TEMAS ve DAMLACIK önlemleridir, TEMAS ve HAVA YOLU (bu nedenle, N95, FFP2, FFP3 gibi respirator maske) önlemleri gerektiren aerosol üreten prosedürler hariçtir. KKD’nin, daha geniş bir enfeksiyon önleme ve kontrolü önlemleri paketinin bir parçası olduğu ve COVID-19 hastalarının yönetiminin multimodal stratejisinin bir parçası olarak uygulanması gerektiği akılda bulundurulmalıdır. Sadece eğitimli ve KKD kullanımında yetkin klinik personelinin hasta bakım alanına girmesine müsaade edilmelidir.

Bu materyaller 15/04/2020 tarihinde kullanıma sunulmuştur. COVID-19 ile ilgili bilimsel kanıtlar ve teknik rehberlik sürekli olarak geliştiğinden, en son güncellemeler için lütfen https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019 adresine bakın.

Self-paced
Language: Türkçe
COVID-19

Course information

Bu kurs aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

English - македонски - 中文 - Shqip - français - ภาษาไทย - Português - Español - Nederlands - Tetun - العربية - Soomaaliga - русский - සිංහල - தமிழ் - Казақ тілі

Özet: Bu eğitim, sağlık birimlerinde hasta bakımı aktivitelerinde yer alan sağlık çalışanları için bir kılavuzdur. Kendini doğru bir şekilde korumak için gereken kişisel koruyucu donanım ya da KKD türlerini göstermeyi amaçlamaktadır. Mevcut bulgulara dayanarak, DSÖ tarafından COVID hastalarının bakımı için önerilen KKD TEMAS ve DAMLACIK önlemleridir, TEMAS ve HAVA YOLU (bu nedenle, N95, FFP2, FFP3 gibi respirator maske) önlemleri gerektiren aerosol üreten prosedürler hariçtir. KKD’nin, daha geniş bir enfeksiyon önleme ve kontrolü önlemleri paketinin bir parçası olduğu ve COVID-19 hastalarının yönetiminin multimodal stratejisinin bir parçası olarak uygulanması gerektiği akılda bulundurulmalıdır. Sadece eğitimli ve KKD kullanımında yetkin klinik personelinin hasta bakım alanına girmesine müsaade edilmelidir.

Eğitim hedefleri: Bu eğitimin tamamladıktan sonra katılımcılar aşağıdakileri yapabilmelidir:

  • KKD’nin giyilmesinin ve çıkarılmasının doğru yolunu göstermek

  • DSÖ tarafından tavsiye edilen yönteme göre, alkol bazlı el dezenfektanı (ABED) ile el temizliği yapılmasının doğru yolunu göstermek.

Eğitimin tamamlanması : yaklaşık 15 dakika sürmektedir.

Sertifikası: Eğitim içeriğinin %100’ünü tamamlayan katılımcılar için Katılım Sertifikası mevcuttur.

Bu kursu tamamladıktan sonra, COVID-19 bağlamında enfeksiyon önleme ve kontrolünün (EÖK) diğer yönleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, lütfen OpenWHO (EÖK) kurs serisine bakın:

2020 yılında yayınlanan COVID-19 How to put on and remove personal protective equipment (PPE) eğitiminden Türkçe’ye çevrilmiştir. DSÖ bu çevirinin içeriği ya da doğruluğundan sorumlu değildir. İngilizce ve Türkçe çeviri arasında bir çelişki durumunda orijinal İngilizce versiyonu geçerlidir ve asıl versiyondur. Bu çeviri DSÖ tarafından doğrulanmamıştır. Bu kaynak sadece öğrenme amaçlıdır.

Course contents

  • Modül 1: COVID-19 için damlacık/temas önlemlerine göre KKD giyilmesi ve çıkarılmasının nasıl yapılacağı hakkında kılavuz:

    Bu modül iki poster kaynakla birlikte, COVID-19 için damlacık/temas önlemlerine göre KKD giyilmesi ve çıkarılmasının nasıl yapılacağı hakkında kılavuz video sunar. Bu modülün sonunda katılımcılar DSÖ tarafından tavsiye edilen COVID-19 damlacık/temas önlemlerine göre KKD’nin giyilmesinin doğru yolunu gösterebilmelidir.
  • Modül 2: COVID-19 aerosol üreten prosedürler için hava yolu/temas önlemlerine göre KKD giyilmesi ve çıkarılmasının nasıl yapılacağı hakkında kılavuz:

    Bu modül COVID-19 için hava yolu/temas önlemlerine göre KKD giyilmesi ve çıkarılmasının nasıl yapılacağı hakkında kılavuz video sunar. Bu modülün sonunda katılımcılar DSÖ tarafından tavsiye edilen COVID-19 hava yolu/temas önlemlerine göre KKD’nin giyilmesinin doğru yolunu gösterebilmelidir.

Enroll me for this course

The course is free. Just register for an account on OpenWHO and take the course!
Enroll me now
Learners enrolled: 632

Certificate Requirements

  • Gain a Confirmation of Participation by completing at least 100% of the course material.