Запровадження охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки (ПЗПСП) у надзвичайних ситуаціях

Цей онлайн орієнтаційний курс спрямований на посилення компетенцій виконавців у галузі охорони здоров’я, які працюють в умовах надзвичайних ситуацій, а також на створення, підтримку та розширення охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки (ПЗПСП) у країнах. Курс зосереджує увагу на тому, як застосовувати наявні практичні, науково-обґрунтовані, масштабуючі інструменти та практичні підходи для успішного впровадження проектів щодо посилення охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в операційній діяльності в умовах надзвичайної ситуації, захисту від кризових наслідків у сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки та з метою забезпечення універсального покриття послугами з охорони психічного здоров’я. Під час цього тренінгу учасники дізнаються про ключові підходи ведення адвокаційної діяльності та визначення вхідних точок щодо інтегрування охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки як невід’ємного та наскрізного компонента у заходах реагування на надзвичайні ситуації у галузі охорони громадського здоров’я та у контексті гуманітарної кризи. Під час тренінгу увага також зосереджуватиметься на ранньому відновленні, із особливим акцентом на попередніх успішних практиках ВООЗ у відбудові кращої системи.

Будь ласка, зверніть увагу на те, що модулі 4, 6 та 11 наразі перебувають на етапі розробки. Щойно вони будуть опубліковані, ви отримаєте електронний лист та матимете до них доступ.

Джерело фото: ВООЗ - Команди на основі громадських спільнот надають психологічні послуги на території всієї України, щоб допомогти людям з важкими психічними станами та інвалідністю.

Self-paced
Language: Українська

Course information

Курс можна пройти декількома мовами:

English - Polski - Spanish

Огляд: Цей онлайн орієнтаційний курс спрямований на посилення компетенцій виконавців у секторі охорони здоров’я, які працюють у надзвичайних ситуаціях, задля створення, підтримки та розширення сфери психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в країнах.

Збірний термін «психічне здоров’я та психосоціальна підтримка» (ПЗПСП) використовується в Керівництві Міжвідомчого постійного комітету (МПК) з ПЗПСП в умовах надзвичайної ситуації для опису «будь-якого типу місцевої або зовнішньої підтримки, спрямованої на захист або сприяння психосоціальному благополуччю та/або попередження чи лікування стану психічного здоров’я». Глобальна гуманітарна система використовує термін ПЗПСП для об’єднання широкого кола виконавців, залучених до заходів реагування на надзвичайні ситуації, такі як спалах пандемії COVID-19, в тому числі особи, які працюють із біологічними та соціокультурними підходами у сфері охорони здоров’я, соціального забезпечення, освіти та на рівні громади, а також для того, щоб наголосити на потребі у різноманітних, взаємодоповнюючих підходах щодо надання належної підтримки. План стратегічної готовності й реагування на COVID-19, оприлюднений у лютому 2021 року, наголошує на тому, що психічне здоров’я та психосоціальна підтримка є невід’ємним компонентом реагування на надзвичайні ситуації у галузі охорони громадського здоров’я, який слід враховувати в межах багатьох аспектів реагування, в тому числі ведення випадків, повідомлення про ризики, залучення громади і забезпечення безпечних та доступних основних медичних послуг. Попри трагічну природу та несприятливий вплив на психічне здоров’я надзвичайні ситуації також є безпрецедентними можливостями для побудови кращих послуг з охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки для всіх людей, які їх потребують.

Основна аудиторія цього курсу – це гуманітарні працівники сектору охорони здоров’я, які прагнуть інтегрувати ПЗПСП у свої програми. Сюди відносяться працівники програми ВООЗ із надзвичайних ситуацій у галузі охорони здоров’я та виконавці проектів гуманітарної допомоги з відомств ООН, неурядових організацій та урядів. Крім того (інші) фахівці з категорії спеціалістів (наприклад, у сферах неінфекційних захворювань, репродуктивного здоров’я та ВІЛ) у регіональних офісах, гуманітарних організаціях та міністерствах охорони здоров’я також отримають користь від участі щонайменше в деяких навчальних сесіях.

Навчальні завдання курсу: До кінця курсу учасники зможуть:

 • визначати, які заходи у сфері ПЗПСП є першочерговими в надзвичайних ситуаціях;
 • роз’яснювати інструменти ВООЗ та МПК щодо ПЗПСП в надзвичайних ситуаціях;
 • застосовувати своє розуміння пріоритетних заходів у сфері ПЗПСП та використовувати інструменти для:

  ~ швидкого реагування на потреби у послугах із ПЗПСП під час надзвичайної ситуації шляхом розробки плану дій на всіх етапах – від початкового оцінювання до подальшого впровадження на етапі відновлення,

~ пояснення вимог щодо заходів реагування у сфері ПЗПСП для забезпечення того, щоб персонал міг укладати контракти, консультуватися та здійснювати моніторинг діяльності відповідних партнерів, персоналу і консультантів ВООЗ у сфері ПЗПСП, щоб забезпечити своєчасне та ефективне виконання плану,

~ ефективної адвокаційної діяльності щодо заходів реагування у сфері ПЗПСП в умовах надзвичайної ситуації з усіма зацікавленими особами, щоб забезпечити успішну реалізацію плану,

~ забезпечення надання широкої технічної підтримки щодо вищезазначених аспектів;

 • сприяти наданню технічних рекомендацій щодо важливих заходів та кроків для надання підтримки уряду, фінансовим установам та гуманітарним партнерам у реагуванні на надзвичайні ситуації;
 • брати участь у політичних діалогах щодо ПЗПСП та посилення співпраці.

Тривалість курсу: Орієнтовно 7 годин.

Сертифікати: Сертифікат про успішне завершення курсу буде доступний учасникам, які набрали щонайменше 80% від максимальної можливої кількості балів за результатами всіх тестів. Учасники, які отримають Рекорд досягнень, також можуть завантажити відкритий значок для цього курсу. Натисніть тут, щоб дізнатися, як.

Перекладено мовою вставки з Introducing Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) in emergencies, 2022. ВООЗ не несе відповідальності за зміст або точність цього перекладу. У разі будь-якої невідповідності між перекладом англійською та мовою вставки, оригінальною англійською версією є обов’язкова та автентична версія.

Course contents

 • Модуль 1: Огляд психічного здоров’я та психосоціальної підтримки (ПЗПСП): визначення, рекомендації та принципи:

  Після проходження цього модуля учасники зможуть: давати визначення ПЗПСП; описувати 9 ключових дій щодо психічного здоров’я з посібника проекту «Сфера»; пояснювати важливість ПЗПСП під час надзвичайних ситуацій.
 • Модуль 2: Координування дій у сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки (ПЗПСП):

  Після проходження цього модуля учасники зможуть: пояснювати мету координування дій у сфері ПЗПСП; описувати місце ПЗПСП, у тому числі під час надзвичайних ситуацій, у галузі охорони громадського здоров’я; окреслювати основні функції координування дій у сфері ПЗПСП; переглянути мету моніторингу і оцінки заходів у сфері ПЗПСП; описувати Загальну схему МПК щодо моніторингу і оцінки та пояснювати, як можна використовувати Загальну схему МПК щодо моніторингу і оцінки.
 • Модуль 3: Оцінювання потреб і ресурсів щодо психічного здоров’я та психосоціальної підтримки задля спрямування програмних заходів:

  Після проходження цього модуля учасники зможуть: описувати, чому потрібно проводити оцінювання у сфері ПЗПСП; перелічити ключові аспекти щодо планування оцінювання у сфері ПЗПСП та отримати знання про ключові інструменти ВООЗ та МПК із проведення оцінювання у сфері ПЗПСП.
 • Модуль 4: Робота з членами громади, в тому числі маргіналізованими особами, з метою посилення самодопомоги та соціальної підтримки у громаді:

  Зверніть увагу, що цей модуль знаходиться в стадії розробки. Щойно його буде опубліковано, вам буде надіслано електронний лист, щоб ви могли отримати до нього доступ.
 • Модуль 5: Включення базових навичок психосоціальної підтримки у заходи реагування на надзвичайну ситуацію чи в програму:

  Після проходження цього модуля учасники зможуть: описувати, що таке базові психосоціальні навички; описувати, чим є та не є перша психологічна допомога; пояснювати, кому ймовірно знадобиться перша психологічна допомога; описувати принципи надання першої психологічної допомоги; пояснювати, хто може потребувати більше підтримки, ніж може надати перша психологічна допомога; а також описувати, як першу психологічну допомогу та базові навички психосоціальної підтримки можна включити у заходи реагування на надзвичайну ситуацій і в програму.
 • Модуль 6: Розробка та впровадження плану щодо інтегрування охорони психічного здоров’я в систему загальної охорони здоров’я в умовах гуманітарної кризи:

  Зверніть увагу, що цей модуль знаходиться в стадії розробки. Щойно його буде опубліковано, вам буде надіслано електронний лист, щоб ви могли отримати до нього доступ.
 • Модуль 7: Визначення належних інструментів та інтегрування психологічних інтервенцій в імплементаційні плани в галузі охорони здоров’я та соціального забезпечення в умовах надзвичайної ситуації:

  Після проходження цього модуля учасники: зрозуміють масштабуючі психологічні інтервенції та чому вони важливі; описувати ключові аспекти проектування і впровадження програми психологічної інтервенції; перелічити ключові психологічні інтервенції ВООЗ і те, як їх можна інтегрувати у модель поетапної допомоги, а також описувати, що потрібно враховувати під час адаптування психологічних інтервенцій для різних моделей проведення.
 • Модуль 8: Оцінювання психіатричних лікарень та будинків тривалого догляду і надання допомоги особам із тяжкими психічними розладами:

  Після проходження цього модуля учасники зможуть: описувати, чому важливо зосереджувати увагу на психіатричних лікарнях та будинках тривалого догляду в умовах надзвичайної ситуації; перелічити ключові дії для оцінювання та захисту і підтримки осіб у психіатричних лікарнях та будинках тривалого догляду; а також отримати інформацію про ключові рекомендації та інструменти ВООЗ і МПК щодо ПЗПСП.
 • Модуль 9: Оцінювання потреб та інтегрування інтервенцій з метою управління станами, пов’язаними зі вживанням психоактивних речовин:

  Після проходження цього модуля учасники зможуть: запроваджувати інструмент для проведення швидкого оцінювання вживання алкоголю та інших психоактивних речовин в умовах гуманітарних криз; проводити орієнтування учасників скринінгу та коротких інтервенцій у випадку вживання алкоголю/наркотиків в умовах гуманітарної кризи; та покращити знання щодо розпізнавання та лікування гострих і невідкладних станів (передозування та відміна алкоголю), пов’язаних зі вживанням психоактивних речовин в умовах гуманітарної кризи.
 • Модуль 10: Залучення різних зацікавлених сторін задля відбудови кращої і стійкої системи охорони психічного здоров’я після надзвичайних ситуацій:

  Після проходження цього модуля учасники: зрозуміють, як сприяти посиленню систем охорони психічного здоров’я у довгостроковій перспективі під час та після кожної надзвичайної ситуації, а також отримати інформацію про досвід ВООЗ щодо відбудови кращої системи.
 • Модуль 11: Психічне здоров’я та психосоціальна підтримка (ПЗПСП) під час пандемії COVID-19:

  Будь ласка, зверніть увагу на те, що цей модуль перебуває на етапі розробки. Щойно його опублікують, ви отримаєте електронний лист та матимете до нього доступ.

Enroll me for this course

The course is free. Just register for an account on OpenWHO and take the course!
Enroll me now
Learners enrolled: 800

Certificate Requirements

 • Gain a Record of Achievement by earning at least 80% of the maximum number of points from all graded assignments.
 • Gain an Open Badge by completing the course.