Сказ та Єдине здоров’я: Від основ до міжсекторальних дій, щоб протидіяти смертності людей від сказу

Попри те, що захворюванню на сказ людини можна запобігти, щорічно десятки тисяч людей помирають від сказу, переносником якого виступають собаки. Це особливо характерно для сільських та бідних районів Африки та Азії. Цей курс надасть учасникам інформацію про занедбану зоонозну хворобу, сучасну стратегію боротьби зі сказом «Zero by 30» та про те, як запобігти сказу у людей і собак за допомогою методу .Єдиного здоров’я (One Health approach). Навчання складається з семи модулів, кожний з яких містить доступні для завантаження відеолекції від світових експертів та професіоналів, які займаються питанням сказу.

Photo credit: WHO/ Budi Chandra

Self-paced
Language: Українська
Rabies

Course information

Цей курс також доступний такими мовами:

English - Français - Русский - العربية

Огляд:

Сказ — смертельне зоонозне захворювання, яке найчастіше передається людям через укуси інфікованих собак. Цей курс надає загальну інформацію про сказ та підхід Єдине здоров’я до його запобігання. Вій складається з семи відеолекцій, демонстративних відео та уроків отриманих від людей, які працюють на передовій програм, які борються зі сказом. Курс орієнтований як на широку аудиторію, так і на тих, хто хотів би дізнатися більше про сказ і шлях до уникнення цієї хвороби, наприклад, потенційні та поточні спеціалісти з охорони здоров’я та охорони здоров’я тварин в країнах, де сказ ендемічне захворювання.

Цілі навчання: Після завершення курсу учасники мають володіти такими знаннями:

 • описати основи інфекційної біології та екоепідеміології сказу собак і людини;
 • вміти порівняти регіони світу за поширеністю сказу, вказати місця найбільшого розповсюдження захворювання;
 • визначати основні принципи стратегії ліквідації сказу «Zero by 30» і роль відповідних залучених сторін;
 • розуміти основні стратегії запобігання сказу у людей і собак, а також критичну роль нагляду за захворюванням для його подальшого знищення;
 • обґрунтувати важливість підходу Єдиного здоров’я для запобігання сказу та контролю над ним, наводячи конкретні приклади втручань у сфері громадського здоров’я в різних соціумах в світі;
 • обговорити основні виклики для боротьби зі сказом та сфери, які потребують посилення цієї боротьби, надаючи конкретні приклади прагматичних та адаптованих до місцевих умов рішень та можливостей для інновацій;
 • виступати за ефективні спільні підходи до контролю та запобігання сказу.

Тривалість курсу: Приблизно 3 години

Сертифікат: Сертифікат про проходження курсу доступний для учасників, які набрали принаймні 80% у підсумковому оцінюванні. Учасники, які отримають Рекорд досягнень, також можуть завантажити відкритий значок для цього курсу. Натисніть тут, щоб дізнатися, як.

Перекладено українською за курсом Rabies & One Health: From basics to cross-sectoral action to stop human rabies deaths, 2021. ВООЗ не несе відповідальності за зміст і точність цього перекладу. У разі будь-яких розбіжностей між оригіналом англійською та перекладом українською мовами, дійсною та автентичною версією вважається оригінал англійською мовою.Переклад не верифікований ВООЗ. Цей ресурс призначений лише для підтримки в навчанні.

Course contents

 • Модуль 1: Вступ до історії та біології сказу, викликів, які він несе:

  Після опрацювання цього модуля, ви маєте отримати базові знання про біологію сказу людини та собак; зрозуміти тягар сказу людини, викликаного собаками, для сільських і бідних регіонів півдня та дізнатись, як можна запобігти сказу.
 • Модуль 2: Стратегія ліквідації сказу «Zero by 30»:

  Після опрацювання цього модуля ви маєте зрозуміти важливість боротьби зі сказом, дізнатися про стратегію ліквідації сказу «Zero by 30», як застосовувати підхід Єдиного здоров’я та зрозуміти завдання форуму «Об’єднані проти сказу».
 • Модуль 3: Запобігання сказу людини:

  Після опрацювання цього модуля ви маєте дізнатися, що робити у разі укусу тварини, зрозуміти пре- та постконтактну профілактику, а також оцінити, як слід використовувати вакцини та імуноглобулін проти сказу.
 • Модуль 4: Запобігання сказу собак:

  Після опрацювання цього модуля ви маєте зрозуміти чому масова вакцинація собак – найефективніший та найдешевший спосіб ліквідації розповсюдження сказу, дізнаєтесь про кроки, які потрібні для успішної масової вакцинації собак і оціните важливість участі суспільства в програмах масової вакцинації собак.
 • Модуль 5: Поінформованість та розширення можливостей громади:

  Після опрацювання цього модуля ви маєте дізнатися, як запобігти укусам собак, які заходи організовуються у Всесвітній день боротьби зі сказом на місцевому та глобальному рівнях, та оціните, як розширити можливості школярів і суспільства загалом.
 • Модуль 6: Діагноз та спостереження:

  Після опрацювання цього модуля ви маєте зрозуміти важливість спостереження, дізнатися про заходи для постійного отримання даних, а також ознайомитись з тим, як зміцнення системи епіднагляду за сказом за допомогою підходу Єдиного здоров’я сприяє контролю інших хвороб.
 • Модуль 7: Сказ, як приклад підходу Єдиного здоров’я:

  Після опрацювання цього модуля ви маєте зрозуміти важливість впровадження моделі Єдиного здоров’я в процес ліквідації сказу, та переконаєтесь, що боротьба зі сказом – чудовий приклад підходу Єдиного здоров’я в дії та усвідомите, що боротьба зі сказом – нагальне питання, realize why rabies elimination is a necessary investment.

Enroll me for this course

The course is free. Just register for an account on OpenWHO and take the course!
Enroll me now

Certificate Requirements

 • Gain a Record of Achievement by earning at least 80% of the maximum number of points from all graded assignments.